Jesteśmy pod telefonem od 9:00 do 18:00

Jak odróżnić diament od cyrkonii?

Jak odróżnić diament od cyrkonii? To pytanie spędza sen z powiek miłośnikom biżuterii na całym świecie. Pierścionki i naszyjniki z cyrkoniami wyglądają tak samo pięknie, jak te z diamentem — jak zatem upewnić się, czy na naszym palcu widnieje szlachetny kamień, czy jego laboratoryjny odpowiednik? Jak rozpoznać diament? Czy da się odróżnić brylant od diamentu? I czym właściwie jest diament, a czym cyrkonia?

Jak wygląda diament?

Diament to najczystsza forma węgla — minerał występujący w środowisku naturalnym. Jednak węgiel kojarzy nam się z czarnym kawałkiem skały, natomiast diament to jego wizualne przeciwieństwo. Mimo znaczących różnic diamenty są jednymi z alotropowych odmian węgla, które najprawdopodobniej powstają we wnętrzu Ziemi. Dzięki panującemu tam ciśnieniu możliwe jest przekształcenie węgla w diament.

Diament oszlifowany cechuje się przede wszystkim regularnym kształtem i pięknym połyskiem, który jest wynikiem wielokrotnego załamania światła. Ostateczny wygląd diamentów zależy przede wszystkim od rodzaju szlifu. Wyróżniamy szlify:

  • brylantowy,
  • princessa,
  • markiza,
  • serce,
  • łezka,
  • szmaragdowy,
  • owalny,
  • trillion,
  • radiant.

Jak rozpoznać diament nieoszlifowany?

Kamienie szlachetne występujące w przyrodzie naturalnie często nie wyglądają, tak jak nam się wydaje. Jednak jak wygląda diament zaraz po wydobyciu? Ten szlachetny minerał zalegający głęboko w kopalniach, znacznie różni się od tego, co możemy oglądać w sklepach z biżuterią. Często ma on nieregularny kształt, zabrudzenia i zmatowienia. Taki diament musi przejść długą drogę, zanim stanie się głównym elementem ekskluzywnej biżuterii.

Cyrkonie a diamenty — jak wygląda cyrkonia?

Cyrkonia prezentuje się równie zjawiskowo, jak diament, jednak jest to kamień syntetyczny. Sztucznie wyprodukowane odpowiedniki oryginału występującego w przyrodzie. Głównym materiałem składającym się na cyrkonie jest dwutlenek cyrkonu, który gwarantuje nie tylko połysk, ale i twardość tego kryształu wyprodukowanego w laboratorium.

Od lat cyrkonia wykorzystywana jest w jubilerstwie jako zamiennik diamentów — nie bez powodu uznawana jest za najlepszą alternatywę diamentowej biżuterii. Nie tylko wygląda jak diament, ale jest od niego znacznie tańsza. Są to cechy, które wpłynęły na wciąż rosnącą popularność cyrkonii wśród syntetycznych kamieni szlachetnych.

Czysta cyrkonia jest bezbarwna i transparentna, jednak można wpływać na jej tonację dzięki dodaniu konkretnych pierwiastków. Kamień może mienić się wszystkimi kolorami tęczy. Cyrkonia zmieni odcień na:

  • różowy — po dodaniu erbu;
  • brązowy — po dodaniu niklu;
  • niebieski — po dodaniu kobaltu;
  • żółć wpadającą w pomarańcz — po dodaniu ceru;
  • zielony — po dodaniu chromu bądź wanadu.

Jak odróżnić diament od cyrkonii? Właściwości

Diament a cyrkonia — cyrkonia a diament… Jak odróżnić od siebie te dwa kamienie? W wielu przypadkach nawet specjaliści nie są w stanie na pierwszy rzut oka dostrzec różnicy. Jak więc wygląda diament, a jak cyrkonia?

Diament to minerał pochodzenia naturalnego. Cyrkonia jest natomiast kamieniem syntetycznym wyprodukowanym w laboratorium i nie posiada swojego odpowiednika w środowisku naturalnym. To jeden z głównych powodów występowania tak dużej różnicy w cenie. Z racji tego, że diament jest niezwykle rzadki i trudny w wydobyciu, jego prestiż znacznie przewyższa większość kamieni szlachetnych.

Druga różnica dotyczy twardości i wytrzymałości. Diament jest najtwardszym i najbardziej wytrzymałym materiałem występującym w naturze. Jego twardość w dziesięciostopniowej skali Mohsa wynosi 10. W tym miejscu warto zaznaczyć, że niektóre diamenty mogą odznaczać się solidnością wychylającą się lekko poza skalę lub nieznacznie poniżej najwyższej wartości. W praktyce oznacza to, że jedyną rzeczą zdolną porysować diament jest… drugi diament! Dlatego tak istotne jest odpowiednie przechowywanie diamentów — filmowe materiałowe woreczki z kilkunastoma diamentami w środku odpadają w przedbiegach.

Cyrkonia również jest twardym i wytrzymałym materiałem. W skali Mohsa osiąga od 8,5 do 9 punktów. Oznacza to, że jest odporna na większość uszkodzeń mechanicznych, jednak możliwe jest jej zarysowanie przy pomocy innego materiału.

Diament a cyrkonia: jak rozpoznać diament domowym sposobem?

Mimo wielu podobieństw wizualnych, możemy odróżnić diament od cyrkonii również w domowych warunkach. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym jesteśmy w stanie z dużą pewnością stwierdzić, czy badany kamień to diament, czy cyrkonia. Możemy przeprowadzić proste testy, których wykonanie nie będzie wymagało specjalistycznego sprzętu bądź fachowej wiedzy. Jak sprawdzić diament domowym sposobem?

  • Test światła

Po wystawieniu diamentu na działanie promieni słonecznych będzie się on mienił jedynie odcieniami delikatnej szarości lub bielą. W przypadku cyrkonii zobaczymy wielokolorowe załamania światła, a wokół kamienia powstanie zielonkawa lub żółtawa poświata. Cyrkonia mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Test światła to jeden z prostszych sposobów sprawdzenia, czy kamień, który mamy przed sobą, to prawdziwy diament.

  • Test ciepła

Diament to materiał odporny na niezwykle wysokie temperatury. Oznacza to, że nie da się go nagrzać w domowych warunkach. Jeśli po włożeniu do gorącej wody oczko Twojego pierścionka lub zawieszki nadal ma temperaturę pokojową — z pewnością masz do czynienia z prawdziwym diamentem. Podczas tego testu cyrkonia przejmie ciepło wody, a jej temperatura wzrośnie.

  • Test przejrzystości

Test przejrzystości sprawdzi się przede wszystkim w przypadku kamieni, które nie zostały jeszcze obsadzone w oprawie. Połóż kamień na kartce książki bądź gazety — jeśli jesteś w stanie przeczytać lub dojrzeć kształt znajdujących się pod nim liter, jest to cyrkonia. Diament nie jest przejrzysty, a jego budowa uniemożliwi Ci zidentyfikowanie liter.

  • Test czasu

Diament jest minerałem ponadczasowym. Szacuje się, że jako kamień naturalny przeleżał w ziemi około 4 miliardów lat. Jest najtwardszym surowcem wykorzystywanym w jubilerstwie. Jeśli chcesz odróżnić diament od cyrkonii, a nie czujesz presji czasu, wystarczy… poczekać. Krawędzie diamentu, nawet po upływie dziesiątek lat, nie stępią się. Zawsze pozostaną ostre i wyraźnie. Tak samo, jak jego blask. Dlatego tak często wybierany jest pierścionek zaręczynowy z diamentowym oczkiem. Cyrkonia, jako kamień syntetyczny, z biegiem czasu straci ostrość i kształt swoich krawędzi, natomiast sam pierścionek bądź wisiorek — zmatowieje.

Jak odróżnić diament od brylantu?

Jak odróżnić brylant od diamentu? Otóż brylant, to tak naprawdę diament oszlifowany w najpopularniejszy sposób, czyli szlifem brylantowym. Podczas wydobycia diamenty i ich krawędzie są nieregularne, bezkształtne. Kamień należy oszlifować, aby wydobyć jego piękno. Jedną z form szlifu jest właśnie szlif brylantowy, czyli bryły podobnej do rombu. Czym więc się różni brylant od diamentu? Tylko sposobem uformowania. Należy pamiętać, że każdy brylant jest diamentem, ale nie każdy diament jest brylantem.

Jak odróżnić diament od cyrkonii?

Diament cechuje się przede wszystkim większą twardością, przez co, jest w stanie zachować swoją formę, blask i ostrość krawędzi przez dziesięciolecia. Jest również materiałem pochodzenia naturalnego. Cyrkonia to kamień syntetyczny, który z czasem stępia się i matowieje.

Jak rozpoznać diament domowym sposobem?

Istnieje kilka sposobów na rozpoznanie diamentu w domowych warunkach bez konieczności używania specjalistycznych sprzętów. Najpopularniejsze metody, które dają najbardziej wiarygodne rezultaty to:

  • Test światła
  • Test ciepła
  • Test przejrzystości
  • Test czasu

Czym różni się diament od brylantu?

Brylant to tak naprawdę diament, który został oszlifowany szlifem brylantowym. Oznacza to, że każdy brylant jest diamentem, jednak nie każdy diament jest brylantem. Jedyną różnicą między diamentem a brylantem jest kształt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *