Jesteśmy pod telefonem od 9:00 do 18:00

Jak wyczyścić biżuterie srebrną?

Biżuteria jest piękną ozdobą, którą większość z nas nosi na co dzień. Jednak po pewnym czasie możemy zauważyć na pierścionkach czy kolczykach ciemny nalot i efekt zmatowienia, przez które tracą swój blask. Na szczęście to wcale nie oznacza, że musisz pozbyć się ulubionych błyskotek. Jak skutecznie wyczyścić srebro? Poznaj kilka sposobów, które przywrócą drobiazgom nieskazitelny wygląd.

Czernienie i matowienie srebrnej biżuterii – dlaczego traci swój blask?

Srebrna biżuteria jest uniwersalna, dlatego cieszy się tak dużą popularnością wśród osób w każdym wieku. Ponadto jest również ponadczasowa, dzięki czemu nigdy nie wyjdzie z mody. Nawet pomimo często zmieniających się trendów srebrne błyskotki zawsze będą na czasie, czego znakomitym dowodem są nowe kolekcje pojawiające się w sklepach jubilerskich. Jednak ten rodzaj kruszcu nie jest pozbawiony wad. Jedną z nich jest podatność na czernienie i matowienie. Często objawia się to nieestetycznym nalotem, który na szczęście można usunąć domowymi sposobami lub za pomocą specjalnych środków.

Nawet najwyższej jakości srebrna biżuteria może z biegiem czasu utracić swój blask. Dzieje się to na skutek działania dwutlenku siarki, gdyż srebro utlenia się w kontakcie z powietrzem. To zupełnie naturalny proces, dlatego nie ma obaw, że wybrana przez Ciebie biżuteria jest słabej jakości. Nie musisz też zadręczać się, że nieprawidłowo o nią dbasz. Jednak jeśli błyskotki utracą swój blask, warto wyczyścić srebro domowym sposobem lub przy użyciu specjalnych środków.

Czy warto czyścić srebro?

Oczywiście, że warto czyścić srebro, gdyż w ten sposób przywrócisz jego blask. Jednak to nie jedyna korzyść wynikająca z tego zabiegu. Dokładne czyszczenie biżuterii zwiększa higienę i komfort noszenia kolczyków, pierścionków, naszyjników czy bransoletek.

Błyszczące drobiazgi znacznie lepiej prezentują się w uszach, na dłoni czy na dekolcie, a także stanowią atrakcyjny wyróżnik Twojej stylizacji. Tym bardziej że wykorzystując poniższe metody i wskazówki, z pewnością przekonasz się, że czyszczenie srebrnych przedmiotów nie zajmuje dużo czasu. Jednocześnie będzie satysfakcjonującym zajęciem, szczególnie gdy zaobserwujesz pierwsze efekty już po kilku chwilach.

Jak wyczyścić srebro i na co uważać?

Należy zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia biżuterii, gdyż drobne elementy są narażone na uszkodzenie. Z pewnością należy zupełnie zrezygnować z metalowych misek i innych akcesoriów, które mogłyby wejść w reakcję ze składnikami wykorzystanymi podczas poniżej wymienionych domowych metod. Czyszczenie warto wykonywać miękką ściereczką, gdyż nawet z pozoru delikatna szczoteczka może trwale porysować biżuterię.

czym wyczyścić srebro

Czym wyczyścić srebro – wybierz specjalne preparaty i akcesoria

Na rynku można znaleźć wiele specjalistycznych preparatów przeznaczonych do czyszczenia i polerowania srebra. Można je również wykorzystać do usuwania zabrudzeń z innych przedmiotów wykonanych z tego samego kruszcu (srebrne sztućce, świeczniki, tace dekoracyjne).

Należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta, co pozwoli uchronić srebrną biżuterię przed uszkodzeniem. Ich użytkowanie w takim przypadku okaże się w pełni bezpieczne i skuteczne.

Czym czyścimy srebro w domu?

Nie zawsze mamy możliwość zakupu specjalistycznych preparatów, za pomocą których można wyczyścić srebrną biżuterię. Jednak to wcale nie oznacza sytuacji bez wyjścia. Zawsze możesz wykorzystać domowe sposoby, które mogą okazać się równie skuteczne. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych rozwiązań, warto je przetestować.

Czyszczenie srebra przy pomocy sody oczyszczonej

Jak wyczyścić srebro sodą oczyszczoną? W bardzo prosty sposób. Przygotuj łyżeczkę sody oczyszczonej i octu, dodając składniki do litra gorącej wody. Następnie zanurz srebrne lub posrebrzane przedmioty w roztworze i pozostaw na 15 minut. Na koniec przepłucz biżuterię pod bieżącą wodą i osusz delikatnym materiałem.

Czyszczenie srebra pastą do zębów

Do wyczyszczenia srebra skuteczne okaże się użycie pasty do zębów, która świetnie radzi sobie z usuwaniem ciemnego nalotu, podobnie jak sól kuchenna. W tym celu nałóż niewielką ilość pasty na sczerniałą biżuterię, a następnie przepłucz ją pod bieżącą wodą i przetrzyj srebrne akcesoria miękką szmatką, ścierając z powierzchni przedmiotu pozostałości po paście.

Czyszczenie srebra solą z wykorzystaniem folii aluminiowej

Do czyszczenia srebrnej biżuterii warto również wykorzystać folię aluminiową. Składniki potrzebne do tej metody z pewnością znajdziesz w swoim domu. Przygotuj niemetalową miseczkę i wyłóż ją wspomnianą folią, a następnie włóż do środka biżuterię, którą chcesz wyczyścić. Przygotuj roztwór soli kuchennej rozpuszczonej w gorącej wodzie i mieszaninę wlej do miseczki. Pozostaw na kilka godzin, a następnie dokładnie przepłucz srebrne elementy pod bieżącą wodą i delikatną ściereczką wypoleruj.

Jak dbać o srebrną biżuterię i uchronić ją przed matowieniem?

Z powyższych wskazówek dokładnie wiesz, co najlepiej sprawdzi się do czyszczenia srebra, aby odzyskać jego dawny blask. Jednak warto także poznać sposoby, które uchronią biżuterię przed uszkodzeniem i pozwolą przez dłuższy czas zachować jej estetyczny wygląd.

O czym należy pamiętać? Sprawdź poniższą listę:

  • nigdy nie zostawiaj biżuterii byle gdzie, tylko zawsze staraj się chować ją do osobnych pudełeczek,
  • do przechowywania biżuterii wykorzystuj specjalne stojaki, szkatułki oraz woreczki strunowe, gdy nie masz już do dyspozycji oryginalnych opakowań,
  • zdejmuj pierścionki, naszyjniki, kolczyki i bransoletki przed myciem rąk, kąpielą czy braniem prysznica,
  • chroń srebrne drobiazgi przed bezpośrednim kontaktem z detergentami, które często w swoim składzie zawierają agresywne substancje chemiczne,
  • zdejmuj błyskotki na noc,
  • regularnie czyść srebro, wykorzystując powyższe sposoby domowe lub specjalne preparaty.

Jeśli nadal wahasz się, czy wyczyścić poczerniałe srebro samodzielnie w obawie przed uszkodzeniem, to zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy. Za drobną opłatą przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn i preparatów przywrócimy jej blask i nieskazitelny wygląd.

FAQ:

1. Jakie są domowe sposoby na czyszczenie srebra i sztućców?

Aby wyczyścić srebrne sztućce i biżuterię wystarczy nałożyć na ich powierzchnię na kilka minut pastę do zębów lub roztwór składający się z sody, octu i gorącej wody, a następnie dokładnie wypłukać. Można również wyczyścić srebro folią aluminiową, wkładając ją do niemetalowej miseczki i zalewając mieszanką soli z gorącą wodą.

2. Dlaczego srebrna biżuteria robi się matowa?

Srebrne przedmioty, w tym biżuteria, są podatne na czernienie i matowienie ze względu działanie dwutlenku siarki, wskutek czego kruszec utlenia się w kontakcie z powietrzem. W efekcie powierzchnia srebra zachodzi ciemnym nalotem.

3. Jak dbać o srebrną biżuterię?

Warto dbać o każdy rodzaj biżuterii. W tym celu należy ją odpowiednio przechowywać, najlepiej osobno w specjalnych szkatułkach, stojakach i woreczkach strunowych, a także ściągać błyskotki przed pójściem spać, myciem rąk i kąpielą. Dodatkowo konieczne jest unikanie kontaktu srebra z detergentami i kosmetykami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *