Jesteśmy pod telefonem od 9:00 do 18:00

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

To rozmiar pierścionka – obok aspektów wizualnych i jakościowych, jest najważniejszy. Nie każdy model da się dostosować, a tylko ten właściwie dobrany nosi się wygodnie i bez obawy o zgubienie. Jak zmierzyć rozmiar pierścionka? Nitka, suwmiarka, linijka – co najlepiej wykorzystać? A jak zmierzyć rozmiar palca, jeśli nie dysponujemy biżuterią? Sprawdź!

Rozmiary pierścionków a sklepowa tabela rozmiarów

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka? Na to pytanie jest co najmniej kilka odpowiedzi – ale zanim o tym, najpierw o samych rozmiarach. Wyróżniamy trzy tabele rozmiarów – europejskie, brytyjskie i amerykańskie. Kupując pierścionek w Polsce, skorzystasz z tabeli europejskiej oraz rozmiarów 5-35, które to odpowiadają średnicy wewnętrznej pierścionka od 14,3 do 24,3 mm oraz obwodowi palca od 45 do 75 mm. Różnica pomiędzy każdym kolejnym rozmiarem wynosi 0,33 mm, czyli zarówno pomiar palca i pierścionka, jak i jego dobór wymagają dużej precyzji. Tabele rozmiarów w poszczególnych salonach mogą się trochę różnić, zatem zawsze należy polegać na wartościach pomiarów.

Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Poza samym rozmiarem palca w doborze pierścionka ważna jest też jego specyfika – w przypadku biżuterii ciężkiej, masywnej wybieramy odrobinę luźniejszy model i na odwrót – bardzo lekki, delikatny, wąski pierścionek powinien być nieco mniejszy. Zwykle wybrany nieprawidłowo model da się wymienić bądź dostosować – zmniejszyć, ale nie zawsze, czasem przeszkadzają w tym zdobienia. Rozmiar obrączki zwykle dobiera się o jeden większy, z lekkim zapasem. Trzeba pamiętać, że obwód palca zmienia się w czasie wraz z wiekiem i wagą ciała, a czasem nawet w ciągu dnia – wieczorem lub upalną porą palec może być lekko opuchnięty. Zwykle nieco różni się też obwód tego samego palca w zależności od dłoni.

Ze względu na mikroskopijne różnice w rozmiarach pierścionków często najlepiej jest zmierzyć kilka modeli i wybrać ten idealny. Problemem jest natomiast w tajemnicy wybierany rozmiar pierścionka zaręczynowego (lub innego na prezent) – wtedy należy precyzyjnie zmierzyć palec albo inny pierścionek, jaki kobieta posiada w swojej kolekcji.

Do kobiet niższych (do 165 cm) najczęściej pasują rozmiary 9-12, a kobiety wysokie (powyżej 170 cm) zwykle potrzebują rozmiaru 13-17 (wg tabeli europejskiej).

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka? W domu czy u jubilera?

Jeśli kupujesz pierścionek dla siebie albo nie w tajemnicy, albo możesz na kilka godzin niepostrzeżenie „ukraść” pierścionek kobiecie – skorzystaj z pomocy jubilera. Specjalista ma do dyspozycji dokładne narzędzia pomiarowe trzpienie jubilerskie i wyrobioną przez lata doświadczenia precyzję: szybko poda Ci średnicę wewnętrzną danego modelu. Jubiler może zmierzyć również rozmiar palca: służy do tego specjalna miarka oraz metalowe pierścienie. Znając już obwód palca lub średnicę wewnętrzną pierścionka, dobierzesz właściwy rozmiar na podstawie tabeli.

Gdy nie masz możliwości odwiedzić jubilera, możesz sprawdzić rozmiar pierścionka w domu lub zmierzyć obwód palca. Jak?

rozmiar pierścionka jak zmierzyć

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka? Nitka, suwmiarka, linijka?

Metoda „na nitkę” jest odpowiednia do mierzenia obwodu palca, jednak by sprawdzić rozmiar pierścionka, potrzebujesz suwmiarki lub linijki. W tym przypadku zarówno nieco precyzyjniejszym, jak i wygodniejszym rozwiązaniem jest zmierzyć rozmiar pierścionka suwmiarką, bo jest ona mniej podatna na drgania ręki, a dodatkowo dobrze stabilizuje pierścionek.

Z pomocą tych domowych narzędzi zmierzysz średnicę wewnętrzną pierścionka, by następnie odnieść ją już do tabeli rozmiarów podanej w sklepie.

Obie metody są proste, ale aby okazały się także skuteczne, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim pierścionek nie może być spłaszczony, a pomiar musisz wykonać w najszerszym miejscu i najlepiej z dwóch perspektyw. I najważniejsze – musisz się też upewnić, że mierzony pierścionek kobieta nosi na tym palcu, na który założy nowy (pierścionek zaręczynowy – serdeczny prawej ręki). Jeśli chcesz zmierzyć rozmiar obrączki, aby kupić żonie nowy pierścionek, pamiętaj, że jest ona prawdopodobnie nieco większa.

Jak zmierzyć rozmiar palca do pierścionka?

Jeżeli nie masz pierścionka, z którego zdejmiesz miarę, pozostaje sprawdzić rozmiar palca, czyli jego obwód, za pomocą zwykłej nitki, tasiemki bądź wąskiego kawałka papieru – czegoś, co ten pierścionek imituje. Nitka dokładnie owija palec, jest elastyczniejsza, więc lepiej się sprawdzi. Obetnij lub zaznacz długość nitki w miejscu przecięcia i zmierz ją linijką. Pamiętaj, by owinąć nitkę w najszerszej części palca oraz zrobić to delikatnie – nie może przylegać zbyt szczelnie ani za luźno, czyli dokładnie tak jak pierścionek. Pierścionek lub obrączka powinny w miejscu stawu przechodzić z lekkim oporem. Jeżeli porównujesz wyniki z tabelą, a wartość pomiaru wypada pomiędzy dwoma, wybierz najbliższy większy rozmiar.

Najlepiej mierzyć obwód palca rano lub wieczorem: w ciągu dnia w wyniku czy to stresu, czy wysiłku dłonie mogą być delikatnie opuchnięte.

W doborze odpowiedniego rozmiaru pierścionka powinien pomóc także sprzedawca: odwiedź nasz sklep Diamentobraczki.pl, a indywidualnie poinstruujemy i doradzimy Ci w wyborze, zapraszamy!

FAQ:

1. Rozmiar pierścionka – jak zmierzyć go w domu?

Użyj suwmiarki lub linijki i zmierz średnicę wewnętrzną pierścionka w najszerszym miejscu. Pamiętaj – żeby pomiar był wiarygodny, pierścionek musi mieć zachowany okrągły kształt (nie może być spłaszczony).

2. Jak zmierzyć rozmiar palca do pierścionka?

Możesz użyć zwykłej nitki lub tasiemki – obwiń nią palec, a następnie ją odetnij bądź zaznacz w miejscu przecięcia oraz zmierz jej długość. Wymiar przełoży się na obwód wewnętrzny pierścionka. Podziel wartość przez 3,14, a uzyskasz jego średnicę.

3. Jak prawidłowo dobrać wielkość pierścionka?

Trzeba posłużyć się tabelą rozmiarów. Rozmiar pierścionka przekłada się na obwód palca – musisz znać tę wartość lub zmierzyć średnicę pierścionka już noszonego (na tym samym palcu, na którym ma znaleźć się nowy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *