Jesteśmy pod telefonem od 9:00 do 18:00

Na której ręce nosi się obrączkę?

Obrączki ślubne to przepiękna biżuteria, a jednocześnie ważny symbol – nieskończonej miłości i wierności. Ten wymiar symboliczny determinuje nie tylko to, że małżonkowie noszą obrączki, ale również to, jak je noszą – palec serdeczny nie jest więc dziełem przypadku. A na której ręce nosi się obrączkę – prawej czy lewej? Jakie to ma znaczenie? Podpowiadamy!

Na której ręce nosi się obrączkę?

Małżonkowie w Polsce noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni – najczęściej, ale nie zawsze, bo wierność tradycji to jedno, a wygoda to drugie.

Zwyczaj noszenia obrączek jest silnie zakorzeniony w kulturze już od starożytności, lecz przez ten czas podlegał i wciąż podlega zmianom uwarunkowanym społecznie i historycznie. I w niektórych krajach obrączki nosi się na serdecznym palcu lewej dłoni m.in. w USA, Francji, Szwecji czy Egipcie. Serdeczny palec prawej dłoni podobnie jak w Polsce wybierają na obrączkę małżonkowie w Niemczech, Grecji czy Hiszpanii.

Co ciekawe, zwyczajowo –zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w starożytności – obrączki nosi się na lewej dłoni. W starożytnej kulturze wierzono, że w czwartym palcu lewej ręki znajduje się żyła miłości, która łączy się z sercem. Noszone w ten sposób obrączki ślubne miały umacniać związek. A okrągły kształt tej biżuterii – poza naturalnie wymiarem praktycznym – również miał (i ma) znaczenie symboliczne. Okrąg to początek i koniec, nieskończoność, wieczność.

Dziś w Polsce hołdujemy więc tradycji, nosząc okrągłe obrączki na palcu serdecznym, ale co stało się z ręką? Dlaczego zamieniliśmy lewą dłoń na prawą?

Dlaczego nosimy obrączkę na serdecznym palcu prawej dłoni?

To naturalne, że zwyczaje się zmieniają. Czasem jest to podyktowane wierzeniami, a czasem historią lub po prostu wygodą i przemianami społecznymi. Okazuje się, że i w dawnej Polsce zarówno pierścionki zaręczynowe, jak i obrączki nosiło się na dłoni lewej, naturalnie na serdecznym palcu ze względu na przekonanie, że lewa ręka znajduje się bliżej serca – przekładając biżuterię na dłoń prawą dopiero na znak żałoby po małżonku.

Uważa się, jakoby na zmianę tego zwyczaju wpłynąć miała bolesna historia naszego kraju społeczny manifest żałoby czy bólu po upadku powstania styczniowego. Być może duże znaczenie w tradycji miała także i formuła zawierania ślubu kościelnego, gdy przed ceremonią wymiany obrączek ksiądz prosi młodą parę o podanie sobie prawych dłoni. A może to po prostu tylko kwestia wygody lub sposobu ekspozycji ważnego w codziennym życiu symbolu? W końcu prawej dłoni używamy znacznie częściej, wobec czego obrączka jest na niej lepiej widoczna.

na którym palcu nosi się obrączkę

Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę: czy koniecznie na prawej ręce?

Skoro – zgodnie z przyjętym zwyczajem – miejscem dla obrączki jest palec serdeczny prawej dłoni, to co z pierścionkiem zaręczynowym?

Według tradycji obrączka zastępuje pierścionek zaręczynowy – po ślubie świeżo upieczona żona przekłada go na palec serdeczny lewej dłoni. Wiele kobiet decyduje się jednak na taki zabieg wyłącznie w dniu zaślubin bądź w ogóle nie zmienia położenia pierścionka. Dzisiaj równie często pierścionki zaręczynowe nosi się razem z obrączkami, co stanowipodkreślenie zależności od siebie oraz równoległej ważności obu ozdób.

Na sposób noszenia pierścionka zaręczynowego wpływa także jego wielkość i wygląd: jeśli jego oczko jest zbyt duże, mogłoby rysować obrączkę. Komplet może również być po prostu niewygodny na co dzień. Część kobiet decyduje się jednak pozostawić pierścionek na palcu środkowym prawej ręki, tak aby tkwił tuż obok obrączki ślubnej.

Noszenie obrączek ślubnych, a w przypadku kobiet także pierścionka zaręczynowego, to piękna tradycja, ale nadal tylko tradycja – to, jak duże ma ona znaczenie, zależy wyłącznie od nas samych. I tak część osób nosi obrączkę na szyi, na łańcuszku, a niektórzy nie ubierają jej wcale bądź wkładają wyłącznie na specjalne okazje. Bywa też, że przeciwwskazaniem do noszenia ślubnej biżuterii staje się alergia lub specyfika wykonywanej pracy. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by zmienić czy to dłoń, czy palec, aby obrączka lub pierścionek były wygodniejsze. W końcu prawdziwa miłość leży nie na palcu, a w sercu.

A jak zadbać o wyjątkowe obrączki ślubne?

Niezależnie od sposobu noszenia, symboliki i jej rangi obrączki ślubne to jednak biżuteria o wielkiej wadze, na całe życie: warto zadbać o ich wyjątkowość. Obrączka winna łączyć w sobie szlachetność i trwałość kruszcu, precyzję wykonania i idealnie dopasowany do młodej pary design. Żółte, białe, różowe bądź czarne złoto, prostota lub bogactwo zdobień, surowość formy czy też wręcz misterność grawerstwa – jak z takiej różnorodności wybrać ten jeden model?

Warto zacząć od wyboru materiału i stylu. W tym drugim przypadku obrączki ślubne dzielimy na dwie duże grupy.

  • Obrączki klasyczne. Wyróżnia je tradycyjny, ponadczasowy design, którego nie wzruszają mody czy trendy. To propozycje proste, ale subtelnie zdobione w postaci wzornictwa grawerów oraz kryształków, diamentów czy cyrkonii. Mają owalne, zaokrąglone lub ścięte krawędzie, które pięknie grają światłem, a przy tym są wyjątkowo uniwersalne i wygodne. Zwykle są tworzone z żółtego złota.
  • Obrączki nowoczesne. Wpisują się w najświeższe trendy w branży ślubnej: ich design zwykle nawiązuje do prostoty i minimalizmu, ale też zabawy formą i kontrastem. Do tej grupy należą także modele z białego, różowego i czarnego złota (te ostatnie są chętnie wybierane przez mężczyzn), a także intrygujące obrączki dwukolorowe, powstałe z połączenia białego i żółtego złota.

Modele dostępne w naszym internetowym salonie jubilerskim Diamentobraczki.pl personalizujemy według potrzeb i upodobań młodej pary – dopasowując próbę złota, kolor, formę, sposób zdobienia i wymiary. Każda obrączka może też stać się zupełnie unikatowa poprzez wykonanie symbolicznego graweru.

Obrączki ślubne wykonujemy także na podstawie indywidualnego projektu – wystarczy, że przedstawicie nam swoją wizję, pomysł, oczekiwania lub wymagania. Wspólnie zaprojektujemy Wasze obrączki, dobierzemy wyjątkowe materiały, sposób zdobienia i formę biżuterii. A tak przygotowane, staną się unikatową pamiątką, która zostanie w Waszej rodzinie na pokolenia – budując jej historię i wzmacniając więzi.

FAQ:

1. Na której ręce nosi się obrączkę?

Zwyczajowo w Polsce w obrączkę obleka się palec serdeczny prawej dłoni, ale w wielu krajach jest odwrotnie, czyli obrączkę zakłada się na serdeczny palec lewej dłoni. Jest to więc kwestia zakorzenienia się tradycji w danej kulturze.

2. Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

Przed ślubem kobiety zazwyczaj noszą pierścionki zaręczynowe na serdecznym palcu prawej ręki. Według zwyczaju po ślubie pierścionek ląduje na palcu serdecznym lewej dłoni: obrączka go zastępuje. Coraz więcej kobiet decyduje się jednak nosić obrączkę i pierścionek na tym samym palcu lub też przekłada pierścionek zaręczynowy na palec środkowy.

3. Jakie znaczenie ma noszenie pierścionka zaręczynowego i obrączki?

Noszenie obrączek i pierścionków zaręczynowych ma znaczenie symboliczne – łączy małżonków, świadcząc o ich miłości, wierności i trwałości związku. Dla każdej pary waga biżuterii ślubnej jest jednak inna – niektóre małżeństwa w ogóle rezygnują z jej codziennego noszenia i nie ma w tym nic złego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *