Jesteśmy pod telefonem od 9:00 do 18:00

Jakie są rodzaje zapięć kolczyków – które będzie dla Ciebie najlepsze?

Kolczyki to jeden z podstawowych rodzajów biżuterii, noszony od setek lat. Kolczyki świetnie podkręcają stylizację i często działają niczym maseczka odmładzająca, czy dobry make-up upiękniając twarz i podkreślając atuty naszej urody. Dzisiaj istnieje niezliczona ilość wzorów i modelów. W modzie są zarówno minimalistyczne wzory inspirowane, jak i duże wiszące kolczyki np. masywne koła noszone często przez gwiazdy i influencerów. W związku z rosnącą ilością wzorów i wariacji na temat kolczyków, pojawia się też coraz więcej zapięć, by bezpiecznie umieścić je na uszach. Nasz dzisiejszy wpis jest właśnie o tym! Zapraszamy do lektury!

Istnieje wiele różnych typów zapięć kolczyków, z których każdy ma swoje zalety i zastosowania.  W tym wpisie przedstawimy Wam najpopularniejsze rodzaje zapięć i opiszemy różnice pomiędzy nimi.

1. Zapięcie typu Sztyft

Zapięcie typu sztyft, czyli tzw. wkrętki to najpopularniejsze zapięcie wszystkich mniejszych kolczyków, które nie wychodzą poza obręb ucha i znajdują się na samym środku płatka małżowiny usznej. Kolczyki zapinane na sztyft mają małą metalową końcówkę – walec, który wkładamy do ucha i drugi osobny element tzw. motylek (lub baranek – można stosować zamiennie), który wkręcamy (stąd nazwa wkrętki) lub też wciskamy z drugiej strony ucha (od tyłu) w trzpień który znajduje się w uchu i którego koniec znajduje się właśnie z tyłu ucha.

Protip: By zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo i nie zgubić kolczyków, które zakładamy na na tzw. „wielkie wyjście” lub nosimy np. zimą i nasze kolczyki są często narażone na kontakt z czapką i szalem, który pociągamy za każdym razem przy ściaganiu, warto zaopatrzyć się w drugą końcówkę. Polecamy sylikonowe zatyczki, które możecie zakupić za kilka złotych. Taką zatyczkę umieszczamy za barankiem ( motylkiem) i dzięki temu mamy tzw. podwójną ochronę. PAMIĘTAJ jednak, by nie nosić kolczyków cały czas nie zdejmując ich na co dzień. Silikonowe zatyczki mogą zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo, ale jeżeli będą użytkowane w nieodpowiedni sposób, może się to dla Was źle skończyć. Jeżeli silikonowe zatyczki są noszone bez przerwy; do spania, podczas treningu, czy brania prysznica mogą w końcu stwardnieć i ich zdjęcie będzie bardzo trudne i bolesne. Dlatego nosimy je tylko, kiedy silikon jest elastyczny.

2. Zapięcie typu klips

Kolczyki z tymi zapięciami charakteryzują się przede wszystkim tym, że nie wymagają przebicia dziurki w uchu. Jeżeli nie jesteś gotowa/y na wizytę u kosmetyczki lub piercera, takie zapięcie jest właśnie dla Ciebie. Klips to zapięcie, które przyczepia się do krawędzi ucha, z tylnej części płatka małżowiny usznej. Klips to nic innego jak zacisk, który sprawia, że kolczyk trzyma się ucha.
Klipsy to również potoczna nazwa kolczyków, które cechuje zapięcie typu klips. Jeżeli nie wiecie, co to klipsy, zapytajcie wasze mamy i babcie. Kiedyś kolczyki na zapięcie typu klips były bardzo popularne. Teraz nie są już takie modne, ale pamiętajcie, moda zawsze wraca, więc niedługo może znowu wszyscy będą chodzić w klipsach.
Zapięcie klipsowe kolczyków jest stosowane przede wszystkim do dużych, oryginalnych kolczyków, które mogą schować zapięcie, tak by nie było widoczne gołym okiem. Kiedyś do kolczyków zapinanych na klipsy często wykorzystywano różnego rodzaju tworzywa sztuczne i kamienie syntetyczne. Takie materiały są wyraźnie lżejsze od metali szlachetnych, czy dużych szlachetnych kamieni, dlatego takie kolczyki łatwiej utrzymać na uchu i trudniej zgubić. Ryzyko zguby, czy nawet kradzieży w przypadku kolczyków zapinanych na zapięcie typu klips jest zdecydowanie większe niż w przypadku pozostałych zapięć, dlatego rzadko kiedy możemy trafić na kolczyki klipsy wykonane ze szlachetnych, drogocennych materiałów.

3. Zapięcie angielskie

Angielskie zapięcie może stanowić dobrą alternatywę dla kolczyków zapinanych na sztyft. Kolczyki zapinane na angielskie zapięcie podobnie jak kolczyki zapinane na sztyft posiadają małą metalową końcówkę – walec, ale zamiast ruchomego baranka (wiem, macie na myśli motylka) posiadają ruchomy element, który jest na stałe przymocowany do kolczyka poprzez użycie niewielkich zawiasów. Element ten posiada dziurkę, w którą wkłada się końcówkę walca. Ta ruchoma część kolczyka znajduje się za uchem i trzeba ją dogiąć tak, by połączyła się z trzpieniem kolczyka. Często słychać wtedy charakterystyczny klik! Kolczyki na angielskie zapięcie często mają wycięty niewielki rowek w swojej walcowej końcówce. Kiedy doginamy ruchomy element do tego trzpienia, kolczyk łączy się i bezpiecznie zamyka. Jest tutaj wykorzystywana metoda małej dźwigni, a zapięcia te nazywane są czasami zapięciami typu lewarek. Zapięcia angielskie są uznawane za dosyć bezpieczne i solidne. Kolczyki z tym typem zapięcia są bardzo często stosowane w sztuce jubilerskiej. Kolczyki na angielskie zapięcie są najczęściej mniejszej i średniej wielkości. Rzadko kiedy możemy się spotkać z tego typu zapięciem przy naprawdę dużych kolczykach.

4. Zapięcie typu bigiel

Zapięcia bigle to zapięcia, które posiadają dłuższy haczyk, który przekładamy przez ucho.
Wyróżniamy 3 rodzaje bigli:
Bigle otwarte – ten typ zapięcia charakteryzuje się tym, że haczyk, który przekładamy przez ucho nie jest w żaden sposób zablokowany z drugiej strony kolczyka. Kiedy zakładamy kolczyk przez ucho cała końcówka haczyka znajduje się z tyłu ucha i nie jest w żaden sposób zabezpieczona. Wadą otwartych bigli jest to, że mogą łatwiej zsunąć się z ucha i mogą kłuć w okolice szyi.
Bigle zamknięte – w tym rodzaju zapięcia, końcówka haczyka jest zabezpieczona od dołu poprzez domknięcie za pomocą drugiego elementu zamocowanego u dołu kolczyka. Jest to drugi mały haczyk, który z perspektywy przypomina wyglądem znak zapytania. Dzięki temu, że bigiel łączy ze sobą cały kolczyk i zamyka w uchu, takie zapięcie będzie bardziej bezpieczne niż w biglu otwartym.
Bigiel zamknięty angielski – ten rodzaj zapięcia przypomina nieco swym wyglądem angielskie zapięcie. Różnica polega na tym, że w przypadku zapięcia angielskiego górna część kolczyka wkładana do ucha (ten charakterystyczny trzpień) jest prosta a w przypadku bigla angielskiego jest to zaokrąglony haczyk. Podobnie jak w klasycznym zapięciu angielskim mamy tutaj również ruchomy element na zawiasach w dolnej części kolczyka, który doginamy z tyłu ucha w wyniku czego cały kolczyk jest zamknięty.
Zapięcia typu bigiel są popularne ze względu na swoje bezpieczeństwo i wygodę noszenia. Dźwignia lub haczyk zapewnia dodatkowe zabezpieczenie, uniemożliwiając przypadkowe wypadnięcie kolczyka. Są one szczególnie popularne w przypadku dłuższych, bardziej okazałych kolczyków, ponieważ zapewniają pewne trzymanie, jednocześnie dodając elegancji i estetyki. Większość kolczyków wiszących a nie przylegających bezpośrednio do ucha to właśnie kolczyki na biglach.

5. Zapięcie szarnir

Kolczyki tzw. szarniry to najczęściej puste w środku, lekkie koła w różnych wielkościach i kształtach. Kolczyki takie w przekroju przypominają rurkę. Zapięcie szarnir to długi, lekko zaokrąglony, cienki trzpień przylutowany z przodu rurki, który po przełożeniu przez płatek ucha chowamy w pustym środku kolczyka z tylnej strony ucha. Schowany element jest całkowicie niewidoczny z drugiej strony, a kolczyk sprawia wrażenie, jakby był przymocowany na stałe do ucha. Takie zapięcie jest bardzo komfortowe, bo posiada żadnego ostrego, wystającego elementu, który mógłby nas kłuć lub którym moglibyśmy o coś zahaczyć.

6. Zapięcie kreol

Mechanizm zapięcia kreol składa się z maleńkiego metalowego pręta, który przechodzi przez dziurkę w uchu i wchodzi w końcówki zagięte pod kątem prostym od tyłu kolczyka. Te końcówki są zwykle zablokowane lub zatrzaskiwane, aby zapobiec przypadkowemu otwarciu. Zapięcie kolczyków typu kreol to specyficzny rodzaj zapięcia, który jest często stosowany w kolczykach okrągłych lub owalnych. Wiele modnych ostatnio kolczyków kół jest zapinanych właśnie na tzw. kreole.

7. Kolczyki przewlekane

Ciężko nazwać je zapięciem, bo kolczyki przewlekane przez ucho mają po prostu kawałek łańcuszka, który pełni głównie funkcje ozdobną. Wszystkie kolczyki przewlekane przez ucho cechują się tym, że przewleka się przez dziurkę w uchu kawałek łańcuszka najczęściej zakończony krótkim, sztywnym pręcikiem (tak by łatwiej zakładać i zdejmować kolczyk). Cały łańcuszek wisi mimowolnie z tyłu ucha ustępując miejsca pierwszemu planowi, czyli kolczykowi, który przylega do środka płatka małżowiny. Kolczyki przewlekane są coraz bardziej popularne i co ciekawe, można je nosić nie tylko w dolnej dziurce ucha. Kolczyki przewlekane bardzo fajnie wyglądają również w innych miejscach ucha np. w przekłuciu helix.

8. Zapięcia magnetyczne

Zapięcia magnetyczne wykorzystują magnesy, aby trzymać kolczyki na miejscu, bez konieczności przebijania dziurki w uchu. Zaletą zapięć kolczyków na magnes jest brak konieczności przekłuwania ucha. Wadą takiego rozwiązania jest stosunkowo niski poziom zabezpieczenia przed zgubą. W momencie zahaczenia np. zdejmując szalik, łatwo można zsunąć kolczyk z ucha i w efekcie go zgubić. Typy zapięć przedstawione powyżej z pewnością będą wypadały pod tym względem lepiej. Poza tym produkcja kolczyków z tym typem zapięcia nie jest zbyt popularna i kojarzą się one raczej z biżuterią dla dzieci. Producenci biżuterii (szczególnie tej ze srebra i złota) wolą stawiać na wzory z zapięciami na sztyft lub np. angielskimi, które cechują się dużo lepszym zabezpieczeniem niż kolczyki zapinane na magnes.

9. Nausznice

Nausznice to stosunkowo nowy twór kolczyków, które są efektem rosnącej popularności piercingu. Wraz z modą na umieszczanie kolczyków w wielu miejscach ucha pojawiły się nausznice. Nausznice tak naprawdę dzielimy na te podłużne, których trzpień przekładamy przez dziurkę w uchu i nausznice zaokrąglone, które wkładamy z boku ucha, od zewnątrz, bez konieczności przekłuwania ucha. Nausznice to tak naprawdę rodzaj kolczyków a nie zapięć, ale warto o nich tutaj wspomnieć ze względu na ich rodzaje mocowań. Nausznice prezentują się bardzo efektownie i na pewno wywołają zamierzony efekt – zwrócą uwagę i podkreślą indywidualny styl!

Jaki rodzaj zapięcia najlepiej wybrać?

Jak w większości odpowiedzi na niemal każde pytanie, to zależy 😊 Od czego?
Składa się na to wiele rzeczy np. wiek. Dzieci nie powinny nosić długich kolczyków, ani takich które łatwo mogą o coś zahaczyć w trakcie zabawy, czy kłuć i sprawiać ból. To zależy od pracy. W niektórych zawodach noszenie kolczyków może być mało komfortowe a nawet niehigieniczne.
Pomijając wyżej wskazane aspekty warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wygodę. Tutaj kluczowa będzie waga kolczyków. Ciężkie kolczyki będą obciążać ucho i będą rozciągać dziurki w uszach. Wybierając najlepsze zapięcie do kolczyków dla siebie lub bliskiej osoby warto zwrócić uwagę na to jaki styl biżuterii lubimy. Kolczyki subtelne, bardziej minimalistyczne będą najczęściej zapinane na zapięcia typu sztyft tzw. wkrętki. Kolczyki z kamieniami szlachetnymi, średniej wielkości, często wykorzystują zapięcia angielskie. Te na biglach z kolei są nieco większe i odstają wyraźnie od ucha. Jeżeli masz słabość do kół, wtedy najprawdopodobniej będziesz musiał/a się zdecydować na zapięcie typu kreol lub szarniry. Jeżeli z kolei postawisz na stylizację z kolorowymi kolczykami wykonanymi z tworzyw syntetycznych, jest duża szansa, że będą to klipsy lub kolczyki na zapięcie magnesowe. Jak widzisz wiele zależy od designu kolczyków. W naszej ofercie posiadamy bardzo wiele kolczyków, wykorzystujących różne typy zapięć. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *