Jesteśmy pod telefonem od 9:00 do 18:00

Jak sprawdzić, czy kamień jest szlachetny?

Kamień szlachetny to nie tylko zjawiskowy wygląd, ale także trwałość, stosunkowa rzadkość występowania oraz wytworność i elegancja, które nadają biżuterii. Skąd jednak wiedzieć, czy mamy do czynienia z prawdziwymi kamieniami szlachetnymi, czy jedynie sztucznymi materiałami? Jak rozpoznać autentyczność kamieni szlachetnych? W tym artykule dowiesz się, jak wyglądają naturalne kamienie i co może pomóc Ci zbadać autentyczność kamienia.

Gdzie sprawdzić autentyczność kamieni szlachetnych?

Jeśli chcesz wiedzieć, czy masz prawdziwe kamienie szlachetne lub czy Twoja biżuteria pełna kamieni szlachetnych jest warta swojej ceny – możesz skontaktować się z jubilerem. Każdy biegły w swoim fachu potrafi rozpoznać prawdziwy diament bez większego wysiłku – na co dzień spotykają też ametysty, rubiny, szmaragdy i inne kamienie szlachetne.

Jubiler z pewnością określi ich autentyczność, a kamienie syntetyczne wskaże od razu. Jeśli chcesz mieć jednak stuprocentową pewność, czy masz biżuterię z prawdziwych kamieni szlachetnych – upewnić Cię w przekonaniu może laboratorium gemmologiczne. Jeżeli jednak szukasz poradnika, który pomoże Ci poznać bliżej kamienie szlachetne i przyda się przy rozpoznawaniu ich autentyczności „na oko” – poniżej podpowiadamy, jak sprawdzić, czy kamień jest szlachetny!

Jak samodzielnie rozpoznać prawdziwe kamienie szlachetne?

Jeśli często zastanawiasz się, czy nie dałeś/aś się oszukać przy zakupie biżuterii i obawiasz się, że zawiera ona kamienie syntetyczne – zwróć uwagę na cechę, którą wyróżniają się naturalne kamienie. Prawdziwy kamień szlachetny jest bowiem pełen niedoskonałości. Warto więc obejrzeć kamienie jubilerskie pod lupą – jeśli dojrzysz inkluzje, możesz być bliższy pewności, że masz w ręku prawdziwy kamień naturalny.

Rozpoznać kamienie szlachetne można też oceniając ich wytrzymałość. Z reguły kamienie syntetyczne są znacznie twardsze i trudniej je uszkodzić, dlatego jeśli wybrany kamień jest niezwykle podatny na uszkodzenia – a jego prawdziwa wersja jest trwała – jest to prawdopodobnie sztuczny kamień. Jeśli dysponujesz kamieniem naturalnym, który jesteś gotowy/a przedzielić na pół, będzie to również odpowiedni sposób. Dokonując przełamu (czyli rozłamując go poza płaszczyzną łupliwości), możesz zaobserwować jego różne wersje – równy, ziemisty, haczykowaty, schodkowy, muszlowy i tym podobne. Jeśli zaobserwujesz ostatni z nich – prawdopodobnie jest to szkło, a więc imitacja kamienia naturalnego.

Kamienie naturalne – jak rozpoznać kamień w pierścionku?

A co zrobić, gdy otrzymujemy pierścionek po babci, który ponoć zawiera prawdziwy diament? Czy jest szansa na inne sprawdzenie jego naturalności w domowych warunkach? Warto wiedzieć, jak rozpoznać kamienie szlachetne, z których chcemy korzystać w formie biżuterii, a które jednocześnie są bardzo małe i trudno wyszukać u nich inkluzji.

Najprostszym sposobem jest oczywiście zapytanie jubilera o certyfikat autentyczności, który może szybko ją potwierdzić. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość – czasem kamień naturalny znajdujemy, otrzymujemy w prezencie lub właśnie dziedziczymy.

Jak rozpoznać kamień szlachetny samodzielnie?

Niekiedy trudno odróżnić twardość kamienia „na pierwszy rzut oka” – szczególnie jeśli nie ma on zarysowań. W pierścionku przyjrzyj się lepiej temu, co uwydatnia dany kamień – jest to szlif. Wykończenia szlifu w pierścionku z kamieniem naturalnym powinny być niezwykle staranne. To pozwoli Ci sprawdzić, czy kamień faktycznie jest coś wart. Niestaranny szlif to duży znak, że mamy do czynienia ze sztucznym kamieniem. Często też miękkie imitacje zostają ugryzione zębem czasu i na ich krawędziach pojawiają się delikatne zaokrąglenia.

Jak sprawdzić autentyczność kryształu sprawdzając pierścionek?

Kamienie szlachetne nie pojawią się w pierścionku, który został wykonany z materiału niskiej jakości. Dlatego biżuteria, która zmienia kolor, wygina się czy jest niedbale wykonana, najpewniej zawiera też imitowane kamienie szlachetne. Prawdziwy diament nie znalazłby się w oprawie, która jest tania, giętka i łatwo zbierają się na niej zanieczyszczenia.

Jak rozpoznać diament nieoszlifowany?

Każdy wie o tym, jak wygląda całkowicie naturalny diament – czy można jednak rozpoznać jego nieoszlifowaną wersję? Te kamienie naturalne są matowe bądź mają średni połysk i są nieregularnych kształtów. Diament nieoszlifowany może trochę przypominać kryształ górski. Dopiero po jego obróbce możemy podziwiać magię, jaką zapewnia nam prawdziwy diament.

Jak rozpoznać kwarc różowy?

Kwarc różowy należy do nieco bardziej kruchych kamieni szlachetnych. Można rozpoznać go po barwie od jasnoróżowej po różową. Mają mętny wygląd, a przy blasku słońca mogą delikatnie wyblaknąć.

A jak rozpoznać prawdziwy kwarc różowy poprzez przełamanie? Kwarce różowe to kamienie szlachetne, które mają przełam muszlowy – połysk w jego miejscu różni się od tego na powierzchni kamienia. Tłusty połysk przy przełamie i szklisty od zewnątrz to wskazówka, która podpowie Ci jak sprawdzić, czy kwarc różowy jest prawdziwy.

Akwamaryn – jak rozpoznać jego autentyczność?

Akwamaryny to urocze kamienie szlachetne, które barwą przypominają jasne morskie fale. Jak sprawdzić autentyczność tych kamieni szlachetnych? Naturalne kamienie akwamarynu mają szklisty połysk, a także wyróżniają się mało wyraźną łupliwością. Jeśli nie umiesz poradzić sobie z rozpoznaniem – porównaj ciepło kamienia z jego szklaną wersją. Kamienie naturalne akwamarynu będą znacznie zimniejsze.

Jak rozpoznać prawdziwy cytryn?

Naturalne kamienie szlachetne cytrynu są stosunkowo proste do odróżnienia spośród tych imitacji, które osiągnąć można procesem podgrzania. Jak więc sprawdzić, czy kamień cytrynu jest „prawdziwy”? Ich autentyczność często potwierdza sam kolor, który dla naturalnego cytrynu jest jasnożółty, a przy sztucznie osiągniętym efekcie (dzięki podgrzaniu innych kamieni) jest to zwykle barwa bardziej zbliżona do czerwieni.

Rubin – jak rozpoznać jeden z najczęstszych kamieni w biżuterii?

Rubin to zachwycający kamień o ciemnoczerwonej barwie, który podbija serca wielu kobiet. Ten kamień jest bardzo twardy – zyskał aż 9 punktów w skali Mohsa, na 10 możliwych do zdobycia. Z łatwością więc domowe warunki pozwolą nam na jego rozpoznanie. Prawdziwy rubin możemy próbować zarysować, a on wciąż pozostanie bez skazy – nawet przy użyciu innych przedmiotów.

Jak rozpoznać awenturyn?

Naturalne pochodzenie awenturynu nie jest uzależnione w żadnym stopniu od jego koloru. To dlatego, że właściwości chemiczne m.in. hematytu wpływają na jego barwę – może on osiągnąć więc kolor niebieski, brązowy, czerwony, a nawet różowy! Najczęściej jest jednak zielony. W przypadku tego kamienia warto wesprzeć się o certyfikat autentyczności, ponieważ osoba niedoświadczona może mieć problem z rozpoznaniem awenturynu – może być on często mylone z np. jaspisem.

Najpopularniejsze z kamieni szlachetnych – jak rozpoznać szafir?

Szafiry to również niezwykle wytrzymałe kamienie szlachetne – dlatego chcąc rozpoznać szafir, można również pokusić się o próbę zarysowania jego powierzchni. Charakteryzują się też najczęściej bardzo głębokim kolorem niebieskim. Szafiry to niezwykle popularne kamienie naturalne, które doczekały się wielu imitacji na jubilerskim rynku. Jeśli więc chcesz kupić biżuterię z prawdziwymi kamieniami szlachetnymi (są to kamienie naturalne), zwróć uwagę m.in. na cenę – i nie kupuj biżuterii z niepewnych źródeł.

Jak rozpoznać hematyt i jego naturalność?

W skali Mohsa jego twardość wynosi około 5-6. Często spotyka się go w formie bransoletek – jest to jasny, metalicznie odbijający światło materiał. Jak więc domowe warunki mogą nam podpowiedzieć, że jest to prawdziwy hematyt? Naturalne kamienie szlachetne tego typu przewodzą prąd. Warto też wiedzieć, że po jego zarysowaniu, dojrzymy pomarańczowo-czerwoną, „ceglastą” barwę. Bynajmniej nie jest to oznaka imitacji! Dzięki temu możesz potwierdzić autentyczność kamieni.

Autentyczność kamieni – jak rozpoznać jadeit?

Jadeit może przyjąć wiele form, choć najwięcej kamieni naturalnych jadeitu wyróżnia się zieloną barwą. Choć ma piękny kolor, łatwo pomylić go z innym, równie urokliwym kamieniem – nefrytem, z którym nazywani są wręcz sobowtórami. Jego autentyczność widać w sposobie, w jaki odbija światło – robi to szkliście, a wręcz perłowo – ponadto jest półprzezroczysty.

Jak rozpoznać nefryt od swojego sobowtóra?

Nefryt wraz ze swoim poprzednikiem – jadeitem – należą nadzwyczaj podobnych do siebie kamieni szlachetnych. Na szczęście osoby doświadczone mogą dotrzeć do tego, który kamień to jadeit, a który to nefryt. Jadeit jest twardszym kamieniem, który też często składa się też z innych materiałów, czego nie można powiedzieć o nefrycie. Ten ostatni występuje też w każdym zakątku świata – a jadeit jest rzadkim minerałem.

Naturalne kamienie szlachetne – jak rozpoznać tanzanit?

Szlifowanie kamieni naturalnych tanzanitu skutkuje pojawieniem się tzw. efektu „kociego oka”. Sam minerał jest najczęściej fioletowy, ale występuje też w niebieskim oraz brązowym kolorze. Ukazuje się w nim jednak pleochroizm, czyli duże spektrum barw, co może powodować pojawienie się takich barw, jak zieleń, żółć czy nawet czerwień. Jest też stosunkowo kruchy i szklisty. W skali Mohsa otrzymuje od 6,5 do 7. Co jednak ważne – tanzanit znajdziemy tylko w jednym zakątku świata – są to okolice Moshi i Arusha w Tanzanii.

Jak sprawdzić autentyczność szmaragdu?

Wiele słyszy się o pięknym wyglądzie tych kamieni naturalnych. Wyróżnia się wyjątkowym, zielonkawo-niebieskawym kolorem z głęboką saturacją – lub zielonkawo-żółtym z saturacją umiarkowaną. 7,5-8 to liczby, wokół których w skali Mohsa oscyluje szmaragd.

Jak rozpoznać ten kamień? Choć jego twardość nie dorównuje rubinowi czy szafirowi, a co dopiero diamentowi – wciąż warto przeprowadzić jej test. Warto pamiętać, by poddać go jedynie próbie zarysowań, ponieważ należy do dość kruchych kamieni. Sprawdzi się do tego zwykły nóż, który trzymasz w kuchennej szafce.

Jak sprawdzić, czy opal jest prawdziwy?

Obserwując opal, tak samo, jak inne kamienie, warto zwracać uwagę na drobne zanieczyszczenia, które dostrzec można wewnątrz minerału. Sztuczne kamienie często w nietypowy sposób odbijają światło – w ułożeniu symetrycznym, co nie powstaje bez ingerencji człowieka.

Ametyst – jak rozpoznać znany, fioletowy kamień szlachetny?

Jak rozpoznać ametyst w inny sposób niż laboratorium gemmologiczne? „Domowymi sposobami” nazwać można między innymi obserwację, o której należy pamiętać przy identyfikowaniu i określaniu autentyczności każdego kamienia. Mają one zwykle nierównomierną kolorystykę, twardość według skali Mohsa na poziomie 7, a także wyróżniają się przebarwieniami.

Jak sprawdzić, czy ametyst jest prawdziwy w najłatwiejszy sposób? W pierwszej kolejności polecamy sprawdzić zarysowania – prawdziwy ametyst powinien z łatwością uchronić się przed uszkodzeniami od noża kuchennego.

Jak sprawdzić, czy topaz jest prawdziwy?

Topaz również wyróżnia się twardością – nie jest to diament, ale odporność kamienia można porównać do szmaragdu. Z łatwością więc odróżnisz szkło od topazu – wystarczy delikatnie zarysować powierzchnię kamienia. Topaz należy też do kamieni naturalnych, które są przejrzyste i szkliście odbijają światło – w dotyku wydają się wręcz śliskie.

Czarny turmalin – jak rozpoznać autentyczność kamienia?

Jak rozpoznać prawdziwy turmalin? Kamień ten ma nierówny przełam i mocno szklisty połysk, który jest dodatkowo podkreślony przez jego nietypową fakturę. Znajdziemy go zwykle w formie podłużnego „słupka” z wyraźnie zaznaczonymi liniami, co dodaje mu chropowatości, ale także blasku.

Różnica między kamieniami półszlachetnymi a szlachetnymi

Zarówno w małych sklepach z biżuterią, jak i na targu staroci lub od znajomych słyszymy o „kamieniach półszlachetnych” – czym jednak są? Termin ten nie jest oficjalny i nie wykorzystuje się go wśród jubilerów na grupę żadnych konkretnych kamieni. Czasem mówi się tak o tych kamieniach, które mają niewielką twardość (jest to np. właśnie jaspis czy agat), ale także o niższej jakości kamieniu szlachetnym.

Jak sprawdzić, czy kryształ jest prawdziwy? Podsumowanie

Chyba każdy z nas kiedyś trafił na biżuterię, która zawierała kamień trudny dla nas do identyfikacji. Dzięki temu artykułowi wiemy, jak rozpoznać rubin, szafir, akwamaryn czy kwarc różowy. Jak rozpoznać kamienie szlachetne, które są imitacjami naturalnych minerałów? W tym przypadku przypominamy, że należy zwrócić uwagę na:

  • certyfikat autentyczności – kupując produkt z renomowanego źródła, powinieneś/aś otrzymać tego typu potwierdzenie;
  • cenę – szczególnie w przypadku, gdy jest podejrzanie niska;
  • kolor – może być to imitacja, jeśli barwa jest nadzwyczaj równa lub zbyt intensywna;
  • inkluzje – jeśli przyjrzysz się kamieniom z bliska, powinny mieć różne niedoskonałości;
  • odbicie światła – sprawdź, jak powinien odbijać światło wybrany przez Ciebie minerał i porównaj to z kamieniem, który trzymasz w dłoni;
  • rodzaj przełamu – jeśli nie obawiasz się przełamu, sprawdź kształt, jaki powinien mieć i zweryfikuj go z tym, który pojawi się na Twoim kamieniu;
  • twardość – minerały o wysokiej twardości można próbować zarysować – autentyczny, naturalny kamień powinien zachować perfekcyjny wygląd;
  • temperaturę – naturalne kamienie są zimniejsze niż szkło;
  • oprawę – w przypadku kamienia w biżuterii, sprawdź jakość i materiał jej wykonania – jeśli biżuteria się odbarwia lub jest wykonana z tanich surowców, najpewniej nie umieszczono w niej naturalnego kamienia szlachetnego;
  • szlif – jeśli został wykonany niedbale, prawdopodobnie mamy do czynienia z imitacją kamienia szlachetnego.

FAQ:

1. Jak sprawdzić, czy kamień jest szlachetny?

Domowym sposobem na sprawdzenie autentyczności naturalnych kamieni szlachetnych jest weryfikacja ich koloru, szukanie inkluzji, sprawdzenie oczekiwanej twardości, odbicia światła lub przełamu. Jeśli mamy biżuterię z kamieniem, zwróćmy uwagę na jego szlif oraz oprawę, która przy wykorzystaniu naturalnego minerału powinna być starannie wykonana.

2. Jak rozpoznać prawdziwy ametyst?

Warto zwrócić uwagę na okoliczności zakupu, cenę i certyfikaty, ale oceniając autentyczność samemu, warto przyjrzeć się ametystowi bliżej. Kamień ten powinien mieć liczne inkluzje, wrostki, przebarwienia. Sprawdź też koniecznie jego twardość – ametyst jest twardszy od stali, więc spróbuj sprawdzić jego stan po zarysowaniu nożem.

3. Jak rozpoznać imitację kamienia szlachetnego – szkło?

Szklana imitacja kamienia może mieć równy, intensywny kolor i prawdopodobnie będzie bardziej podatna na zniszczenia od wielu innych kamieni. Jej przełam będzie zawsze muszlowy. Nie znajdziesz w niej też inkluzji, a jedynie bąbelki powietrza – które również będą pomocną wskazówką.

Jak sprawdzić, czy kamień jest szlachetny?

Domowym sposobem na sprawdzenie autentyczności naturalnych kamieni szlachetnych jest weryfikacja ich koloru, szukanie inkluzji, sprawdzenie oczekiwanej twardości, odbicia światła lub przełamu. Jeśli mamy biżuterię z kamieniem, zwróćmy uwagę na jego szlif oraz oprawę, która przy wykorzystaniu naturalnego minerału powinna być starannie wykonana.

Jak rozpoznać prawdziwy ametyst?

Warto zwrócić uwagę na okoliczności zakupu, cenę i certyfikaty, ale oceniając autentyczność samemu, warto przyjrzeć się ametystowi bliżej. Kamień ten powinien mieć liczne inkluzje, wrostki, przebarwienia. Sprawdź też koniecznie jego twardość – ametyst jest twardszy od stali, więc spróbuj sprawdzić jego stan po zarysowaniu nożem.

Jak rozpoznać imitację kamienia szlachetnego – szkło?

Szklana imitacja kamienia może mieć równy, intensywny kolor i prawdopodobnie będzie bardziej podatna na zniszczenia od wielu innych kamieni. Jej przełam będzie zawsze muszlowy. Nie znajdziesz w niej też inkluzji, a jedynie bąbelki powietrza – które również będą pomocną wskazówką.

2 replies on “Jak sprawdzić, czy kamień jest szlachetny?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *