Jesteśmy pod telefonem od 9:00 do 18:00

Jak wybrać pierwsze kolczyki dla dziecka?

Wiele dzieci marzy o tym, aby nosić kolczyki. Ten mały dodatek daje dużo radości, idealnie sprawdzając się w roli prezentu. Trzeba jednak wybrać go mądrze i odpowiedzialnie, i raczej nie spośród standardowych modeli dla dorosłych. Jakie kupić pierwsze kolczyki dla dziecka? Jakie znaczenie mają materiały, formy i rodzaj zapięcia? Podpowiadamy!

Kiedy kupić pierwsze kolczyki dla dziecka?

Temat kolczyków dla dzieci budzi kontrowersje ze względu na zabieg przekłuwania uszu, jaki jest konieczny, aby nosić ten rodzaj biżuterii. Pomińmy go na razie. Samo podarowanie kolczyków o niczym nie przesądza, a biżuteria jest jednym z najlepszych pomysłów na prezent z okazji ważnych wydarzeń, jak chrzest i komunia. Szlachetny kruszec wysokiej próby w połączeniu z cennym kamieniem – np. złote kolczyki wysadzane brylantami – przedstawiają dużą i rosnącą wartość, a z perspektywy czasu mogą okazać się cenniejsze niż pieniądze. Taki upominek staje się piękną, sentymentalną pamiątką na zawsze zapisuje w pamięci dziecka osobę, która ją podarowała.

Drugą okolicznością, ze względu na którą warto kupić pierwsze kolczyki, jest chwila, gdy dziecko samo już o nie prosi, marzy o własnej biżuterii. A najczęściej jest to pragnienie kilkuletniej, małej dziewczynki. W zależności od wieku czy przekonań rodzic może więc podjąć decyzję o przekłuciu uszu albo wyjaśnić dziecku, że trzeba jeszcze zaczekać. A wtedy pierwsze kolczyki stają się choć małą namiastką spełnienia marzenia – skarbem, który można przymierzać i podziwiać, którym można zachwycać się w oczekiwaniu na ten ważny dzień.

Kiedy zdecydować się na przekłucie uszu dziecku?

Decyzja o przekłuciu uszu dziecku jest decyzją indywidualną – nie ma jednej i dobrej odpowiedzi na pytanie, kiedy taki zabieg wykonać. Specjaliści radzą zaczekać, aż dziecko będzie na tyle duże, by móc samodzielnie zadbać o przekłute uszy i swoje kolczyki oraz podjąć decyzję o zabiegu świadomie – zrozumieć wszystkie za i przeciw. Zwykle za taki minimalny wiek uznaje się 5-7 lat. Oczywiście decyzję – oraz związaną z nią odpowiedzialność – muszą wziąć na swoje barki rodzice.

Za nieprzekłuwaniem uszu w wieku niemowlęcym i w ciągu kilku pierwszych lat życia przemawia kilka argumentów i warto je przemyśleć. W przypadku najmłodszych istnieje większe ryzyko zaplątania się kolczyka np. w kocyk, niemowlę nie poradzi sobie z tym samodzielnie i rodzi to pewne niebezpieczeństwo. Trudniej jest też pielęgnować gojącą się ranę. Poza tym kolczyki nie są dla każdego – więc nie zawsze dziecko, gdy podrośnie, jest wdzięczne rodzicom za taką decyzję.

Niezależnie od tego, czy rodzice chcą przekłuć uszy dziecka w okresie niemowlęcym, czy sporo później, to zawsze jest to indywidualna decyzja i przy jej podejmowaniu nie należy kierować się panującą modą oraz opiniami osób trzecich – poza specjalistami. Bez względu na wiek dziecka ważny jest natomiast dobór odpowiednich kolczyków, tak aby nie stwarzały dla młodego człowieka niebezpieczeństwa.

pierwsze kolczyki dla dziewczynki

Jak wybrać pierwsze kolczyki dla dziewczynki?

  • Materiał kolczyków. Pierwsze kolczyki dla dziecka powinny być wykonane z materiału szlachetnego, który stwarza mniejsze ryzyko wystąpienia alergii i nie zakłóca procesu gojenia się rany. Sprawdzą się złote oraz srebrne kolczyki albo biżuteria wykonana z tytanu. Kolczyki z żółtego, różowego lub białego złota i ze srebra powinny zawierać jak najmniej domieszek: ważna jest wysoka próba. Z kolei kolorowe kolczyki powinny być pokryte emalią tylko częściowo.
  • Rodzaj zapięcia. Dobrze sprawdzi się sztyft, zamknięty bigiel lub angielskie zapięcie – musi być solidne, tak aby minimalizować ryzyko zgubienia kolczyka nawet podczas intensywnej zabawy. Wybierając sztyft, warto jednak zwrócić uwagę na długość bolca – zbyt długi może wbijać się w skórę za uchem. Jeśli chodzi o kolczyki dla niemowląt, poleca się wyłącznie te ze sztyftem. Poza tym do kolczyków zapinanych na sztyft tzw. wkrętek warto zakładać dodatkowo sylikonowe zapięcia, które będą dodatkowo chronić kolczyki przed zgubieniem. Można je nabyć w naszym sklepie www.diamentobraczki.pl Zapięcie angielskie sprawdzi się świetnie w przypadku starszych dzieci.
  • Wielkość i ciężar. Prosta zasada – im lżejsze i im mniejsze, tym lepiej. Małe dzieci nie powinny nosić długich, wiszących kolczyków, które mogłyby zostać zerwane podczas zabawy. Kolczyki nie powinny naciągać płatka ucha dziecka – należy zatem wybrać raczej prosty i pozbawiony ozdób, lekki model. Duże, ciężkie kolczyki są także po prostu niewygodne – lubią zaczepiać się o ubranie. Warto postawić także na model z oferty oznaczonej jako kolczyki dla dziecka.

Podsumowując, najlepiej poszukać kolczyków przeznaczonych specjalnie dla dzieci – łączą materiały, formę i wielkość dopasowaną do ich potrzeb. A dodatkowo biżuteria dziecięca to także projektowane z myślą o najmłodszych motywy – np. serduszka, motylki, zwierzątka czy elementy popkultury. Takie kolczyki zwykle są częściowo pokryte kolorową emalią, co nie wpływa na ich wagę, a przekłada się na piękny design, bogactwo barw i detali. Ciekawe propozycje znajdziesz w naszym internetowym sklepie jubilerskim diamentobraczki.pl – zapraszamy!

Jak powinno wyglądać przekłuwanie uszu u dzieci?

Kolczyki dla dzieci muszą być bezpieczne, lecz zagrożenia nie może też stwarzać sam zabieg przekłuwania uszu – najlepiej wybrać się do profesjonalnego piercera, który użyje w tym celu jednorazowej igły z wenflonem i szczypiec. Rozwiązanie to jest uznawane za bezpieczniejsze, szybsze i mniej bolesne w stosunku do zabiegu z użyciem pistoletu (w salonie kosmetycznym). Pistolet jest mniej higieniczny, a często powoduje rozerwanie tkanki, co wiąże się z wydłużonym procesem gojenia. Pierwsze kolczyki nie powinny być ściągane przez 6 tygodni, natomiast należy nimi poruszać.

FAQ:

1. Jakie kolczyki wybrać dla dziecka?

Pierwsze kolczyki dla małych dzieci powinny być wykonane tylko ze szlachetnego materiału dobrej klasy (wysokiej próby), a także jak najmniejsze i najlżejsze. Ważny jest też bezpieczny typ zapięcia – sztyft, zapięcie angielskie lub zamknięty bigiel.

2. Czym są kolczyki lecznicze?

Mianem „lecznicze kolczyki” określa się pierwsze kolczyki, zakładane po przekłuciu uszu, wykonane z odpowiedniego materiału. W żadnym razie takie kolczyki nie leczą, po prostu nie wpływają negatywnie na proces gojenia się rany. To np. kolczyki złote.

3. Jakie kolczyki dla dziecka: złote, srebrne, stalowe?

Pierwsze kolczyki powinny być wykonane z wysokiej klasy szlachetnego materiału – dobrej próby złota, srebra czy tytanu. Polecane są także modele ze stali chirurgicznej, natomiast te mają sporo domieszek, które mogą uczulać (także starsze dzieci).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *