Jesteśmy pod telefonem od 9:00 do 18:00

Różnice między brylantem a diamentem

Diament i brylant to pojęcia często używane zamiennie. Pomimo że powstają z tego samego kamienia szlachetnego, to jednak różnią się sposobem obróbki, wyglądem i ceną. Warto poznać ich dokładną charakterystykę, nie tylko z czystej ciekawości. Wiedza ta może Ci się przydać podczas wyboru biżuterii, np. pierścionka zaręczynowego. Diament a brylant – jakie są różnice? Dowiedz się już dziś!

Skąd pochodzi brylant i diament?

Brylanty i tym samym diamenty powstają z krystalicznych cząsteczek węgla – dla znawców kamieni szlachetnych to oczywista informacja, jednak dla niektórych osób może to być spore zaskoczenie. Jak to możliwe? Otóż pod wpływem wysokich temperatur i dużego ciśnienia dochodzi do zjawiska krystalizacji bryłek węgla, które ukryte są w głębokich warstwach ziemi. Proces ten jest bardzo powolny, gdyż trwa nawet miliony lat. Przez ten czas, na skutek ruchów tektonicznych, czyli przemieszczania się zwartych mas litosfery, następuje przemieszczanie się diamentów ku powierzchni ziemi, skąd są już wydobywane przez ludzi.

Jak wygląda diament?

Diament to rzadki minerał wydobywany w surowej formie, przez co początkowo w żaden sposób nie przypomina pięknego, luksusowego i połyskującego kamienia, spotykanego w salonach jubilerskich. Zatem jak dokładnie wygląda? Przede wszystkim ma postać kryształka o różnej wielkości, zwykle o ośmiu zaokrąglonych krawędziach. Diament charakteryzuje się również matową powierzchnią, która zyskuje swój blask pod wpływem szlifowania. Zatem nieoszlifowany kamień w ogóle nie przypomina doskonale kojarzonego przez nas błyszczącego w każdym świetle kamienia i tym samym nie zachwyca niczym szczególnym. Dopiero diament oszlifowany cieszy oko swoim blaskiem.

Warto wiedzieć, że naturalnie występujący w przyrodzie diament jest najtwardszym kamieniem na świecie i jednocześnie jednym z najszlachetniejszych.

Jak wygląda brylant?

Gdy już wiesz, czym jest diament, to czas poznać definicję brylantu. Jest to formalna nazwa jego okrągłej formy o szlifie brylantowym. Zatem w potocznym języku oszlifowany diament (o szlifie brylantowym) jest określeniem opisującym brylant. Jest on uznawany za luksusowy, ekskluzywny i najbardziej pożądany kamień szlachetny, który najczęściej zdobi drogą biżuterię, w tym nierzadko pierścionek zaręczynowy.

Jak wygląda szlif brylantowy, taflowy i rozetowy – poznaj ich charakterystykę

Nieregularne kształty diamentów sprawiają, że w pierwszej kolejności należy im nadać odpowiedni kształt, wykorzystując w tym celu proces szlifowania. Warto wiedzieć, że istnieje kilka różnych rodzajów szlifów doskonale znanych w jubilerstwie. Wśród nich można wymienić:

  • Szlif brylantowy – pierwszy raz pojawił się w XVII wieku. Aktualnie określa okrągłą formę, która w górnej części ma 33 fasety i taflę, a w dolnej 24 i kolet. Są one oddzielone tak zwaną rondystą, która jednocześnie pełni funkcję ochronną, zabezpiecza przed uszkodzeniem krawędzi.
  • Szlif taflowy – wyróżnia się dużą czołową taflą, którą otaczają równoległe fasety o prostokątnym kształcie.
  • Szlif rozetowy – w jego przypadku po raz pierwszy zastosowano płaskie fasety. Układ przypomina różę i ma kilka odmian.
  • Szlif fantazyjny – ma na celu uzyskanie rozmaitych kształtów.

Analizując powyższe informacje, można śmiało stwierdzić, że szlif kamienia wpływa na ostateczną jego cenę i wygląd. Ponadto na ich podstawie można zauważyć, że nazwa brylantu jest zarezerwowana wyłącznie dla okrągłej formy szlifu brylantowego, choć wiele osób nie ma o tym pojęcia, dlatego też brylantem nazywa każdy bezbarwny diament.

Oczywiście szlif diamentu jest wykonywany wyłącznie przez prawdziwych specjalistów, ponieważ nawet niewielki błąd może okazać się w tym przypadku bardzo kosztowny.

diament a brylant

Brylant a diament – czym się różnią?

Co różni diament od brylantu? Diament występuje naturalnie w przyrodzie, jest wydobywany z ziemi, ma matową powierzchnię i średni połysk. Ponadto może mieć kolor niebieski, czarny, żółty lub brunatny. Do najrzadziej spotykanych należą diamenty bezbarwne. Natomiast brylant to oszlifowany diament, który wyróżnia się krystaliczną strukturą, pięknym blaskiem i charakterystycznym szlifem. Jego odcień najczęściej jest bezbarwny, niekiedy może być również żółtawy. Zatem jak widać, określenia te nie są synonimami i nie należy ich stosować zamiennie.

W salonach jubilerskich można spotkać różne określenia biżuterii z tymi kamieniami. Jednak wiele z nich wprowadza niepotrzebny chaos. Dla przykładu jeśli widzimy nazwę „pierścionek zaręczynowy z brylantem” to oznacza, że został uzupełniony oszlifowanym (tym konkretnym szlifem) diamentem.

Możemy zawsze posługiwać się określeniem oszlifowany diament z dodaniem informacji na temat rodzaju zastosowanego szlifu. Natomiast określenie „brylant” jest zarezerwowane wyłącznie dla diamentu o szlifie brylantowym (z okrągłą rondystą). Warto również pamiętać, że w sklepach nie znajdziemy nieoszlifowanych form, gdyż są one niedostępne na rynku jubilerskim.

Co jest droższe – diament czy brylant?

Sam kamień szlachetny, czyli nieoszlifowany diament, jest oczywiście najtańszy. Natomiast na pytanie zadane w nagłówku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wynika to z informacji podanych w powyższym akapicie, które dokładnie doprecyzowują tę kwestię. Z tego względu lepiej zadać pytanie, co wpływa na cenę kamienia szlachetnego.

Co wpływa na cenę diamentu?

Na wartość diamentu, a zarazem jego ostateczną cenę wpływa kilka czynników. Wśród nich można wymienić:

  • Szlif – oszlifowanie wpływa na ostateczny wygląd diamentu, a dokładność procesu zależy od umiejętności szlifierza. Ocena pracy określana jest 5-stopniową skalą, w której cyfra 1 oznacza doskonały szlif, a 5 słaby.
  • Kolor – skala barwy określana jest literami D i Z, z czego pierwsza z nich oznacza najczystszą biel/idealnie bezbarwny kamień. Tego rodzaju diamenty są najrzadziej spotykane, dlatego jednocześnie są najdroższe. Ich wartość spada wraz ze wzrostem zażółcenia.
  • Czystość – określa strukturę diamentu, który im mniej ma skaz, tym wyższa jest jego wartość.
  • Masa diamentu – określana jednostką karat, która wynosi około 0,2 g. Wraz z większą masą, rośnie także cena. Tutaj warto poznać ciekawostkę, gdyż więcej warty będzie jeden kamień o takiej samej wadze niż dwa mniejsze. Wynika to z faktu, że większe diamenty występują w przyrodzie znacznie rzadziej.

Diament czy brylant – co wybrać?

Z pewnością na to pytanie już znasz odpowiedź. To, na który wygląd i rodzaj kamienia się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od Twojego gustu i możliwości finansowych. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszelkie wątpliwości i już zawsze będziesz pamiętać, co dokładnie różni brylant od diamentu. Wiedza zawarta w tym poradniku bez wątpienia pomoże w wyborze odpowiedniego wyrobu biżuterii.

FAQ:

1. Diament a brylant – czy to to samo?

Diament i brylant to dwa określenia, które nie są synonimami. Pierwszy z nich jest nieoszlifowanym kamieniem wydobywanym z ziemi. Po procesie szlifowania może stać się brylantem – w zależności od rodzaju szlifu. Zatem oznacza to, że każdy brylant jest diamentem, ale nie każdy diament jest brylantem.

2. Diament czy brylant – co jest droższe?

Brylant jest najdroższą formą diamentu, gdyż można go uzyskać wyłącznie pod wpływem starannego szlifowania. Z tego względu brylant jest wart znacznie więcej.

3. Co wpływa na cenę diamentu?

Na ostateczną cenę diamentu wpływa przede wszystkim jego masa, czystość, kolor i rodzaj szlifu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *